DOLAR

32,5167

-0.08%
EURO

34,9708

0.35%
ALTIN(gr)

2.434,16

0,47%
BİST 100

9787.73

0,47%
  Kamudan emekli olanlar alanda | Emekliler taleplerini iletti

  Kamudan emekli olanlar alanda | Emekliler taleplerini iletti

  ABONE OL
  14 Şubat 2024 14:25
  Kamudan emekli olanlar alanda | Emekliler taleplerini iletti
  0

  BEĞENDİM

  ABONE OL

  Kamudan emekli olanlar alanda. Manisa’nın Şehzadeler ilçesindeki Cumhuriyet Meydanında Türkiye Kamu Sen Manisa İl Temsilcisi ve Türk Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Aydın Akagündüz tarafından yapılan açıklamaya Kamu-Sen’e bağlı sendika başkan ve üyeleri de destek verdi.

  Yerel seçimler nedeniyle gündemin siyaset ağırlıklı ilerlediğini kaydeden Akagündüz, “Özellikle memur ve emeklilerimizin yaşadığı sorunlar ve beklentileri bu süreçte geri plana atılmamalı, milyonlarca vatandaşımızın geleceğini ilgilendiren konular seçim gündemi ile ötelenmemelidir.

  kamu

  Memurlar, emekliler ve aileleri hesaba katıldığında yaklaşık 25 milyonu bulan bir kitlenin beklentilerinin iktidarımız nezdinde mutlak surette karşılık bulması ve sorunlarının çözülmesi gerekmektedir.

  Bilindiği gibi 2023 yılı temmuz ayında yalnızca çalışan kamu görevlilerine ödenmeye başlanan 8 bin 77 TL tutarındaki ilave ek ödeme, ocak ayındaki artışlarla birlikte 12 bin 54 TL’ye yükselmiş ancak bu ödemenin emekli maaşlarına sayılmaması nedeniyle çalışma yaşamı ile emeklilik arasındaki bağ tamamen kopmuş, emekli maaşlarının ödenen prim ve kadro ile olan ilişkisi kesilmiştir.

  kamu

  Hükümetimiz 2024 yılını ‘Emekli Yılı’ olarak ilan etmiştir. Mademki bu yıl emekli yılıdır öyleyse memur emeklilerinin durumu da mutlaka düzeltilmeli, ilave ek ödeme memur emeklilerine verilerek bu yoldaki ilk adım atılmalıdır.” dedi.

  Ek gösterge konusu

  Ek gösterge sorununun büyük ölçüde çözülmesine rağmen 1. Dereceye gelen memurlar için hala sorun teşkil ettiğini kaydeden Akagündüz, “Hatırlanacağı gibi 2023 yılında yürürlüğe giren uygulama ile kamu görevlilerinin ek gösterge sorunu büyük ölçüde çözülmüş iken o dönemdeki ikazlarımızın karşılık bulmaması nedeniyle 1. dereceye gelen memurlarımız açısından bir haksızlık ortaya çıkmıştı.

  kamu

  Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümet yetkilileri de genel seçimler öncesinde bu durumun düzeltileceğine ve birinci dereceye gelmiş tüm memurların ek gösterge rakamlarının 3600’e yükseltileceğine dair taahhütte bulunmuştu.

  Bu doğrultuda Sayın Cumhurbaşkanımızın seçimler öncesinde verdiği sözün hayata geçirilmeli, önceki çalışma Bakanı döneminde hazırlanan teklif, vakit geçirilmeden TBMM gündemine taşınmalıdır. Yerel seçime sayılı günler kala TBMM, çalışmalarına ara vermeden önce ekonomik gelişmelerin kamu çalışanları üzerinde oluşturduğu olumsuz etkilerin bertaraf edilmesi adına atılacak en önemli adım ek gösterge konusudur.” diye konuştu.

  Akagündüz açıklamasını şöyle tamamladı: “Türkiye Kamu-Sen olarak yardımcı hizmetli personelimizin haklı taleplerinin daima takipçisiyiz, bu sorun çözülünceye kadar mücadele etmeye kararlıyız. Kamu çalışanlarının önemli sorunlarından bir tanesi de kamu kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli istihdamının asıl istihdam biçimi haline gelmesi ve birçok kurumda yeniden taşeron işçiliğinin artış göstermesidir.

  kamu

  Bu çalışmalara; İlave ek ödemenin emekli maaşlarına eklenmesi, Birinci dereceye gelen tüm memurların ek gösterge rakamlarının 3600’e yükseltilmesi, 2008 öncesi ve sonrasında göreve başlayan memurlara arasında ortaya çıkan ikili uygulamanın sosyal devlet ilkesi çerçevesinde düzeltilmesi, Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelinin Genel İdare Hizmetleri Sınıfına geçirilmesi, kamuda esnek, geçici, vekil, sözleşmeli gibi adlar altındaki personel çalıştırma uygulamasına son verilerek 3+1’e tabi personel de dahil olmak üzere tüm çalışanların kadrolu ve güvenceli olarak çalıştırılması ve yeniden artış gösteren taşeron uygulamasına son verilmesi için yapılacak düzenlemelerle başlanmalıdır. Milli gelirin artmasının yanında bu gelirin adil bir biçimde paylaşılması da önemlidir.”

  Açıklama alkışlarla sona erdi.

   En az 10 karakter gerekli

   Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.