Manisa Meşhur Yerleri: Turistik 5 Önemli Yer!

  Manisa Meşhur Yerleri: Turistik 5 Önemli Yer!

  ABONE OL
  19 Aralık 2023 02:22
  Manisa Meşhur Yerleri: Turistik 5 Önemli Yer!
  0

  BEĞENDİM

  ABONE OL

  Manisa, tarihi ve kültürel birikim açısından oldukça zengin bir şehir olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Manisa’da gezilecek yerler bu bakımdan oldukça fazla ve her bir noktada tarihi ve doğal güzelliklerin tadına varabiliyorsunuz. Manisa meşhur yerleri listesi ile en popüler doğal güzellikleri, tarihi yerleri görebilirsiniz.

  Manisa önemli yerleri denildiğinde antik kentten milli parka kadar çok geniş yelpazede öneriler gelebilir. Özellikle Manisa turistik yerleri bakımından en gelişmiş şehirlerimizden birisi olarak ön plana çıkıyor. Manisa’da yapılacak aktiviteler arıyorsanız aşağıdaki listede yer alan mekanları mutlaka değerlendirin. İşte detaylar…

  Manisa Meşhur Yerleri Neresi?

  Manisa’nın meşhur yerleri, milli parklar ağırlıkta olmak üzere müze, antik kent, camii, kilise vb. yapıların bulunduğu yerlerden oluşuyor. Özellikle Manisa meşhur yerleri bakımından bu gibi yapıların ön planda olduğu, ek olarak doğal güzellikleriyle de ön planda olan bir şehir.

  Manisa’da meşhur yerler listesinde aşağıdaki önerileri bulabileceksiniz:

  1. Spil Dağı Milli Parkı
  2. Şehzadeler Parkı
  3. Muradiye Camii
  4. Niobe Doğal Anıtı
  5. Yeni Han

  Manisa’da gezilecek yerler listesine ekleyebileceğiniz bu yapıları yakından tanıyalım…

  1- Spil Dağı Milli Parkı

  Manisa Spil Dağı Milli Parkı
  Manisa Spil Dağı Milli Parkı

  Spil Dağı, Manisa’nın sembol yerlerinden birisi olarak ilk sırada yer alıyor. Merkeze yaklaşık 25 km mesafede bulunan ve bir de milli park içeren bu coğrafi yapı, turistik ziyaretlerin ilk adresi konumundadır çoğu zaman… 1969 yılında milli park statüsüne kavuşan Spil Dağı, Manisa meşhur yerleri arasında doğal güzellikleriyle de ünlüdür.

  Jeolojik olarak da ilginç bir şekilde farklı özellikler barındıran dağ, aynı zamanda profesyonel dağcılık faaliyetleri için uygundur. Sene boyunca yoğun ziyaretçi akınına uğraması, Manisa’nın turizm gelirleri açısından da oldukça önemlidir. Şehrin bir diğer sembol ismi olan Manisa Tarzanı’nın ise bu dağda konuşlandığı bilinmektedir.

  Spil Dağı milli parkında özel seyir tepeleri, mesire alanları ve göletler gibi doğanın keyfini çıkarabileceğiniz pek çok alternatif mevcuttur. Yamaç paraşütü tutkunları için bu fırsat da sağlanmaktadır.

  Manisa meşhur yerlerine Şehzadeler Parkı ile devam edelim…

  Öneri içerik: Turgutlu Manisa Tren Saatleri

  2- Şehzadeler Parkı

  Manisa’nın turistik olarak gezilecek bir diğer destinasyon yapısı Şehzadeler Parkı’dır. Manisa’da yapılacak aktivitelere çoğu zaman konu olan park, 2018 yılından bu yana hizmet vermektedir. Doğal güzelliği ve yapılacak aktiviteler bakımından zengin fırsatlar sunması, onu bu listenin en popüler bir diğer yeri yapıyor.

  Parkın bulunduğu alanda yer alan Minia Şehzadeler bölümünün pek çok ziyaretçi için favori noktalardan birisi olduğunu söyleyebiliriz. Çocukların özel ve verimli bir zaman geçirebilecekleri Masal Parkı bölümü ise, çocuklu aileler için burayı gözde noktalardan birisi haline getiriyor.

  Manisa’da gezilecek yerler listesine vakit kaybetmeden eklemenizi öneriyoruz.

  3- Muradiye Camii

  Manisa Muradiye Camii
  Manisa Muradiye Camii

  Manisa turistik ve tarihi yerleri denildiğinde akla ilk gelen yapılardan birisi Muradiye Camii’dir. Camii, Mimar Sinan’ın en önemli eserleri arasında gösterilmektedir. Mimar Sinan’ın hayatının son döneminde inşa ettiği bu camii, yılın her döneminde ziyaretçi toplamaya devam ediyor.

  Mimar Sinan’ın ölümünün hemen sonrasında öğrencisi Mimar Mahmut Ağa bu yapıyı tamamlamaya çalışmıştır. Ancak inşaat süreci devam ederken Mahmut Ağa’nın da ölmesi nedeniyle camiyi tamamlayan isim Mimar Mehmet Ağa olacaktır. Manisa meşhur yerleri listesi oluştururken tarihi yapıları dikkate alacaksanız, Muradiye Camii’nin mutlaka eklenmesi gerekir.

  4- Niobe Doğal Anıtı

  Niobe Doğal Anıtı (Ağlayan Kaya), Manisa’nın en efsanevi sembollerinden birisi olarak tanımlanabilir. Çünkü bu kayanın hikayesi, gerçekten de efsanevi özellikler taşıyor. Manisa meşhur yerleri arasında yer alan Ağlayan Kaya’nın hikayesi ise Niobe, Leto ve Zeus üçgeniyle başlamaktadır.

  Niobe, tanrıça Leto ile Manisa’da çocukluk yıllarını geçirmiştir. Niobe, daha sonra evlenir ve evlilik süresince 14 çocuğu olur. Çocukluk yıllarını iyi bir şekilde geçirdiği Leto ise tanrı Zeus ile evlenir. Onların da sadece 2 çocukları olur.

  Niobe’nin çocuk sayısı ile durmadan övünmesi, Leto’yu kızdırır ve tanrıça Niobe’nin çocuklarının öldürtür. Niobe, ölen çocuklarının arkasından sürekli ağlar ve Zeus, ona acıyarak acılarının dinmesi için taşa dönüştürür. Niobe Doğal Anıtı’nın “Ağlayan Kaya” ismiyle anılması da bu hikayeye dayanmaktadır.

  Manisa meşhur yerlerine son olarak Yeni Han örneğiyle devam edelim..

  5- Yeni Han

  Gezginlerin Manisa’da uğrak yerlerinden birisi olan Yeni Han, şehir merkezine konuşlanmış durumda. Osmanlı Dönemi eserleri arasında gösterilen yapının yapım yılına dair net bir bilgi maalesef bulunmuyor. Ancak 2001 yılındaki restorasyon sürecinden sonra yenilenmiş bu yapı, Manisa meşhur yerleri arasında gösterilebilir.

  İlginizi çekebilir: Manisa Gezilecek Tarihi Yerler

  Manisa’da Yapılacak Aktiviteler

  Manisa'da Yapılacak Aktiviteler
  Manisa’da Yapılacak Aktiviteler

  Manisa’da gezilecek yerler ve en meşhur 5 mekan önerilerini sunduk. Bu yerlerin açıklamasından hareketle Manisa’da yapabileceğiniz aktiviteleri sıralamak istiyoruz.

  Manisa tatilinizde yapabileceğiniz aktiviteler şu şekildedir:

  • Dağcılık
  • Kamp
  • Doğa Yürüyüşü
  • Paraşütle Atlama
  • Rafting
  • Binicilik
  • Bisiklet Turları

  Manisa meşhur yerleri ve yapılacak aktiviteler bu şekilde. Eklemek istediklerinizi ve görüşlerinizi yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz.

   En az 10 karakter gerekli

   Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.