DOLAR

32,5290

-0.04%
EURO

35,0185

0.47%
ALTIN(gr)

2.435,75

0,53%
BİST 100

9819.67

0,53%
  Grafiker Maaşları 2024: Devlet – Özel Grafik Tasarım Maaşı

  Grafiker Maaşları 2024: Devlet – Özel Grafik Tasarım Maaşı

  ABONE OL
  6 Ocak 2024 02:18
  Grafiker Maaşları 2024: Devlet – Özel Grafik Tasarım Maaşı
  0

  BEĞENDİM

  ABONE OL

  Grafiker, çeşitli bilgisayar yazılımlarını kullanarak tasarım oluşturan ve bunun sonucunda görsel içerik ortaya çıkaran kişilere verilen unvandır. Günümüzde grafiker olmak için 2 yıllık ya da 4 yıllık grafik bölümleri okunabilir. Pek çok kişi yapılan son zamlardan sonra grafiker maaşları 2024 bilgilerini merak ediyor. Devlet ve özel sektör için inceledik…

  Grafik tasarım maaşı, kişilerin bilgi birikimleriyle oluşturduğu beceriler, kıdem ve derece (devlet için), deneyim süresi ve buna bağlı olarak gelişmişlik seviyesine göre belirlenmektedir. Özellikle grafik tasarım uzmanı maaşı bu anlamda çok yüksektir diyebiliriz. Grafikerlik maaşları hakkında en güncel bilgileri sunuyoruz. İşte detaylar!

  Grafik Tasarım Maaşı Hakkında

  Grafik tasarım maaşları, genel olarak çalışan personelin kullanmış olduğu program bilgisi, kapsamlı tasarım oluşturma becerisi ve trendlere göre ihtiyaçları en iyi karşılayan içeriği çıkarma derecesine göre belirlenmektedir. Alanında iyi işler çıkaran grafikerlere her alanda ihtiyaç duyulmaktadır.

  Grafiker maaşları 2024 yılı zamlarından sonra arttı! Yapılan düzenlemelere göre grafiker maaşı yeni yılda ne kadar oldu? En güncel bilgileri sizler için derliyoruz. 2 yıllık ve 4 yıllık grafik tasarım bölümü maaşları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İşte ayrıntılar…

  Grafiker Maaşları: 2 Yıllık – 4 Yıllık Grafik Tasarım

  Grafiker Maaşı
  Grafiker Maaşı

  Grafiker maaşı, günümüz koşullarında ortalama maaş seviyelerinin üzerindedir. Tabii bu maaş düzeyi, kişilerin mesleki becerilerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Okuduğu bölümden yeni mezun olan kişiler ortalama olarak asgari ücret seviyesinde işe başlarken, deneyim kazandıkça daha yüksek maaşlar söz konusu olur.

  Grafik tasarım bölümü maaşı bu anlamda ortalama seviyelerin çok üzerindedir. Güncel maaş bilgilerini aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

  Grafiker maaşları 2024 yılında kadro ve pozisyon bilgilerine göre aşağıdaki gibidir:

  Bölüm & PozisyonMaaş
  2 Yıllık Grafik Tasarım Maaşları17.002 TL – 25.000 TL
  4 Yıllık Grafik Tasarım Bölümü Maaşları20.000 TL – 30.000 TL
  Devlette Grafiker Maaşları33.500 TL – 36.000 TL
  Grafik Tasarım Uzmanı Maaşı25.000 TL – 45.000 TL
  Grafikerler ne kadar kazanıyor?

  Grafiker maaşı 2024 yılında güncel olarak bu şekildedir. Devlette grafiker maaşları, genel olarak en düşük memur maaşıyla başlarken kıdem ve dereceye göre artış gösterir. Özelde ise maaşlar şirketlerin politikalarına göre belirlenirken daha esnek ücretlerin söz konusu olduğunu söyleyebiliriz.

  Grafikerlik maaşları hakkında daha detaylı bilgileri sunalım…

  Öneri içerik: Radyoloji Uzmanı Maaşı

  1- 2 Yıllık Grafik Tasarım Maaşları

  2 yıllık grafik tasarım bölümü okuyan kişiler, mezun olduklarında grafiker unvanı ile çalışmaya başlayabilirler. Genel olarak bu bölüm, lisans derecesine göre daha dar kapsamlı eğitim verdiği için iyi bir maaş alabilmek adına öğrenciler bireysel olarak kendini daha fazla geliştirmelidir. Bu nedenle maaş seviyelerinin diğer kadrolara göre düşük olduğunu söyleyebiliriz.

  Grafiker maaşları 2 yıllık bölüm okuyanlar için aşağıdaki gibidir:

  • Önlisans grafik tasarım bölümü mezunları yeni işe başladıkları takdirde 17.002 TL – 25.000 TL arasında maaş almaktadır.

  2- 4 Yıllık Grafik Tasarım Bölümü Maaşları

  Grafik Tasarım Maaşları
  Grafik Tasarım Maaşları

  4 yıllık grafik bölümü okuyanlar ise daha fazla maaş alabiliyorlar. Özellikle yüksek lisans ve daha sonraki aşamalarda eğitime devam etme imkânı, iyi yerlere gelebilmenin anahtarını oluşturuyor. Grafiker maaşı 4 yıllık bölüm okuyanlar için oldukça güzel miktara sahiptir.

  Grafiker maaşları 4 yıllık lisans mezunları için aşağıdaki gibidir:

  • Grafiker olarak çalışan lisans mezunları ortalama olarak 20.000 TL – 30.000 TL arasında maaş almaktadır.

  3- Devlette Grafiker Maaşları

  Grafik bölümü mezunları, KPSS ile kamu kurumlarına atanarak devlet memuru statüsüne sahip olabilirler. Ancak grafikerlik için memur alımının fazla yapılmadığını söylemek gerekiyor. Kontenjan sayısı az olduğu için puanlar da bir hayli yüksektir.

  Devlette grafiker maaşları 2024 itibariyle aşağıdaki gibidir:

  • Kamu kurumlarında grafiker olarak çalışan kişiler ortalama olarak 33.500 TL – 36.000 TL arasında maaş alır.

  4- Grafik Tasarım Uzmanı Maaşı

  Grafikerlik Maaşları
  Grafikerlik Maaşları

  Son olarak grafik tasarım uzmanı maaşlarından bahsedelim. 4 yıllık fakülte mezunu grafikerler, mesleki deneyim kazandıkça uzman statüsüne kavuşabilirler. Uzman olarak çalışan grafikerler ise mesleki olarak en yüksek maaşı alırlar.

  Grafik tasarım uzmanı maaşları ortalama olarak aşağıdaki gibidir:

  • Uzman olarak çalışan grafiker maaşları ortalama olarak 25.000 TL – 45.000 TL arasında değişmektedir.

  İlginizi çekebilir: Futbol Hakemi Maaşları

  BONUS: Grafiker Nasıl Olunur?

  Grafiker nasıl olunur sorusu da öğrencilerin gündeminde olan bir konudur. Grafiker olarak çalışabilmek için aşağıdaki koşulları yerine getirmeniz beklenmektedir:

  • İlk olarak üniversitelerin 2 ya da 4 yıllık grafik tasarım bölümünden mezun olmak gerekir.
  • Ayrıca başka bir alanda okuyor olsanız da tasarım yeteneğiniz varsa, çeşitli eğitim ve kurslarla kendinizi geliştirerek mesleğe adım atabilirsiniz.
  • Ancak kamu kurumlarına atanabilmek için mezuniyet şartı bulunmaktadır.
  • Bu şartları yerine getirdiğinizde grafiker olarak çalışmaya başlayabilir, ilgili maaşları alabilirsiniz.

   En az 10 karakter gerekli

   Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.