DOLAR

32,5687

0.08%
EURO

35,0149

0.48%
ALTIN(gr)

2.430,55

0,32%
BİST 100

9777.31

0,32%
  Sınıf Öğretmeni Maaşı 2024: Yeni Atanan, Kadrolu, Özel…

  Sınıf Öğretmeni Maaşı 2024: Yeni Atanan, Kadrolu, Özel…

  ABONE OL
  2 Şubat 2024 02:26
  Sınıf Öğretmeni Maaşı 2024: Yeni Atanan, Kadrolu, Özel…
  0

  BEĞENDİM

  ABONE OL

  Sınıf öğretmenliği, üniversite tercih aşamasında olan öğrencilerin araştırdığı, Türkiye’de yapılabilecek en saygın mesleklerden birisidir. Birçok kişi sınıf öğretmenlerinin aylık ne kadar maaş aldığını merak ediyor. Sizler için sınıf öğretmeni maaşı 2024 bilgilerini paylaştık.

  Sınıf öğretmenliği maaşları, görev yapan personelin medeni durumundan kadro kademe ve derecesine kadar birçok faktöre göre belirlenmektedir. Maaş bilgilerini yeni atanan, kadrolu, ilkokul ve özel sektör olmak üzere ayrı ayrı inceleyebilirsiniz. Sınıf öğretmeni maaşları 2024’te ne kadar oldu? İşte detayları…

  Sınıf Öğretmenleri Ne Kadar Kazanıyor?

  Sınıf öğretmenleri, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda belirlenen kıstaslara göre görev alırlar. Maaşları ise yine aynı kanun ve yönetmeliklerce belirlenmektedir. Özellikle ilkokul sınıf öğretmeni maaşlarının genel anlamda iyi düzeyde olduğunu söyleyebiliriz. 2024 yılına girerken zam oranlarının açıklanmasıyla birlikte güncel maaşların araştırılması bekleniyor.

  Ücretli sınıf öğretmeni maaşı gibi farklı kadrolar için değişik hesaplamalar yapılabilse de maaşlar temel olarak kamu ve özel sektör olmak üzere iki farklı şekilde değerlendirilir. Tüm detayları sizler için araştırdık ve inceledik. İşte sınıf öğretmenliği maaşları…

  Sınıf Öğretmeni Maaşı 2024: Güncel Zamlı Maaş Listesi

  Sınıf Öğretmeni Maaşları
  Sınıf Öğretmeni Maaşları

  Sınıf öğretmenleri, diğer branş öğretmenlerine göre daha düşük ücret alsalar da genel olarak Türkiye’de çalışan kesimin maaş ortalamasına göre iyi düzeyde aylık alırlar. Sınıf öğretmeni maaşları 2024 yılında memurlara gelen %49,25’lik zam oranlarına göre artırıldı. Ek olarak özel sektörde sınıf öğretmeni olarak çalışanların aylık kazancı ise çalışılan kuruma bağlı olarak değişecektir.

  Sınıf öğretmeni maaşı güncel olarak kadro ve pozisyon bilgilerine göre aşağıdaki gibidir:

  KadroMaaş
  Özel Okul Sınıf Öğretmeni Maaşları18.500 TL – 30.000 TL
  Kadrolu Sınıf Öğretmenliği Maaşı33.500 TL – 36.000 TL
  Yeni Atanan Sınıf Öğretmeni Maaşı33.500 TL
  Ücretli Sınıf Öğretmeni Maaşları17.002 TL
  Sınıf öğretmenliği maaşları

  Görüldüğü üzere sınıf öğretmenlerinin kazancı, çalışılan sektöre göre değişiklik göstermektedir. Bunun asıl nedeni, kamuda ve özel sektörde maaşların farklı prensiplere göre belirlenmesidir.

  Kamu sektöründe maaşlar ortalama olarak en düşük memur maaşı seviyesi ile başlarken özelde en düşük maaşın asgari ücret olarak belirlendiğini söyleyebiliriz. Şimdi sınıf öğretmeni maaşı 2024 bilgilerini detaylı olarak inceleyelim.

  Öneri içerik: Müzik Öğretmeni Maaşı

  1- Ücretli Sınıf Öğretmeni Maaşları

  Ücretli öğretmenlik, kadrolu personel gibi çalışan fakat KPSS ile atanmadığı için devlet memuru olarak sayılmayan öğretmenleri ifade etmektedir. Sınıf öğretmenliğinde ücretli seçenekler çok uygulanmasa da pratikte bunun örneklerini görebiliyoruz.

  Ücretli sınıf öğretmeni maaşına dair bilgiler ise şu şekildedir:

  • Ücretli öğretmenlik kapsamında görev yapan sınıf öğretmenleri ortalama olarak 17.002 TL ücret alırlar.
  • Ek ders ücreti, çeşitli tazminat ve ek ödemeler gibi farklı faktörlere göre bu maaş, asgari ücret seviyesinin de yukarısına çıkabilir.

  2- Yeni Atanan Sınıf Öğretmeni Maaşları 2024

  Sınıf Öğretmenliği Maaşı
  Sınıf Öğretmenliği Maaşı

  KPSS ile atamasını gerçekleştiren sınıf öğretmenleri ise genelde en düşük memur maaşından biraz daha fazla bir ücret ile göreve başlarlar. Yeni atanan sınıf öğretmenlerinin kazancı, deneyim süresine bağlı olarak kademe ve derece artışıyla birlikte yükselmektedir.

  Yeni atanan sınıf öğretmeni maaşı 2024 yılında aşağıdaki gibidir:

  • Yeni atanarak görevine başlayan bir sınıf öğretmeni aylık olarak 33.500 TL civarında bir kazanç elde etmektedir.

  3- Özel Okul Sınıf Öğretmeni Maaşları

  Sınıf Öğretmenliği bölümünden mezun olmuş kişiler, KPSS ile vakit kaybetmeden direkt olarak özel sektörde işe başlayabilirler. Türkiye’de özel okulların yaygınlaşması, bu kesim çalışanlar için de iş fırsatı doğurmaktadır.

  Özel okul sınıf öğretmeni maaşı 2024 yılı zam sonrasında aşağıdaki gibidir:

  • Yeni mezun olarak özel okullarda göreve başlamış bir sınıf öğretmeninin kazancı ortalama olarak 18.500 TL düzeyindedir.

  İlginizi çekebilir: Matematik Öğretmeni Maaşları

  4- Kadrolu Sınıf Öğretmeni Maaşları

  Kadrolu sınıf öğretmenlerinin maaşını ise belirli bir aralıkta ifade edebiliriz. Çünkü görevine yeni başlayan bir öğretmen ile deneyimli bir sınıf öğretmeni aynı maaşı almamaktadır. Bu durumda kıdem derecesine göre sınıf öğretmeni maaşı değişiklik gösterecektir. Kadroya geçmiş ya da direkt olarak kadro ile göreve başlamış sınıf öğretmenlerinin kazancını aşağıda ifade ettik.

  Kadrolu sınıf öğretmenliği maaşları güncel olarak şu şekildedir:

  • Göreve yeni başlayan bir sınıf öğretmeni ortalama olarak 33.500 TL gelir elde eder.
  • Kadro, kademe ve derece ilerlemesiyle birlikte bu maaş 36.000 TL’leri bulabilir.

  NOT: Burada yer alan maaş bilgilerine medeni durum, görev yapılan yer, ek gösterge ve tazminat, ek ders ücreti gibi maaşı arttıran faktörler dâhil edilmemiştir. Ayrıca özel ve kamu sektörü için öğretmenlerin maaşı, ilgili kanun ve yönetmeliklerce belirlenen zam oranları dahilinde değişiyor. 2024 yılında ara zam gündemde olmasa da bu söz konusu olduğunda içerik güncellenecektir. Sınıf öğretmeni maaşına dair tüm gelişmeleri bu sayfadan takip edebilirsiniz.

  Sınıf Öğretmeni Nasıl Olunur?

  Sınıf Öğretmenliği Maaşları
  Sınıf Öğretmenliği Maaşları

  Sınıf öğretmeni maaşı bilgilerini paylaştık. Şimdi sınıf öğretmeni olmak isteyen kişilere özel olarak mesleğe nasıl adım atabileceklerini anlatalım. Sınıf öğretmeni nasıl olunur? İşte yanıtı:

  • Sınıf öğretmeni olabilmek için üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren “Sınıf Öğretmenliği” bölümünden mezun olmak gerekir.
  • Mezuniyet sonrasında KPSS puanı ile kamu kurumlarına atanarak çalışmaya başlayabilirsiniz.
  • Ayrıca diplomanızı aldıktan sonra direkt olarak özel sektörde de işe başlayabiliyorsunuz.

  Sınıf öğretmeni maaşı bilgileri bu şekildeydi. Konu hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar sekmesinden paylaşabilirsiniz.

   En az 10 karakter gerekli

   Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.