DOLAR

32,8579

0.02%
EURO

35,7632

-0.01%
ALTIN(gr)

2.542,16

0,30%
BİST 100

11089.53

0,30%
  Matematik Öğretmeni Maaşı 2024: Güncel Zamlı Maaşlar

  Matematik Öğretmeni Maaşı 2024: Güncel Zamlı Maaşlar

  ABONE OL
  2 Şubat 2024 02:30
  Matematik Öğretmeni Maaşı 2024: Güncel Zamlı Maaşlar
  0

  BEĞENDİM

  ABONE OL

  Matematik öğretmenliği, kutsal bir görev olan öğretmenlik için en önemli branş bölümlerinden birisidir. Birçok kişi kariyerine yön verme aşamasındayken bu bölümü araştırır ve mesleğin detaylarını merak eder. Matematik öğretmeni maaşı 2024 bilgilerini ise sizler için araştırdık, en ince detayına kadar sunuyoruz!

  Matematik öğretmeni maaşları, görev yapan personelin kadro, kademe, derece, medeni durum, görev yaptığı şehir, kurum özellikleri, ek ders ücreti gibi faktörlere göre belirlenmektedir. İlköğretim ve lise matematik öğretmenliği maaşları ise ortalama olarak aynıdır. Kadrolu matematik öğretmenleri ne kadar kazanıyor? İşte yanıtı…

  Matematik Öğretmeni Maaşları Ne Kadar Oldu?

  Matematik öğretmeni maaşı, son dönemdeki zam haberlerinden kaynaklı olarak sıkça araştırılıyor. Memurlara yapılan zam oranı henüz belli olmasa da özellikle özel okullarda öğretmenlik yapan kişiler için %49’luk zam oranının açıklanması, güncel maaşların araştırılmasına neden oluyor.

  Özel sektör haricinde kamu kurumlarında matematik öğretmenliği maaşlar ise zam oranına ek olarak medeni durum, çocuk sayısı, ek göstergeler ve diğer faktörler ile birlikte belirlenmektedir. Kadrolu matematik öğretmeni maaşı bilgilerinin güncel halini sizlere sunduk. Ayrıca zam oranlarının açıklanması ile birlikte en güncel ortalama maaşları bu içerikten öğrenebilirsiniz.

  İlginizi çekebilir: Aselsan’da Mühendis Maaşları

  Matematik Öğretmeni Maaşı: İlköğretim – Lise

  Matematik Öğretmeni Maaşları
  Matematik Öğretmeni Maaşları

  Matematik öğretmenliği maaşları, diğer branş öğretmenlikleri ile kıyaslandığında çok daha iyidir diyebiliriz. Özel ders açısından da matematiğin ders ücretinin yüksek olması, öğretmenlerin aylık olarak iyi bir gelir elde etmesini sağlıyor.

  İlköğretim ve lise matematik öğretmeni maaşı ortalama olarak aşağıdaki gibidir:

  • İlköğretim Matematik Öğretmenliği Maaşı: 35.000 TL – 37.000 TL
  • Lise Matematik Öğretmeni Maaşları: 35.500 TL – 38.000 TL
  • Sözleşmeli Matematik Öğretmenleri: 17.002 TL – 20.000 TL (Ortalama)
  • Kadrolu Matematik Öğretmenliği Maaşları: 35.000 TL – 40.000 TL

  İlköğretime matematik öğretmeni maaşı dahil tüm kadrolar ve aylık ücretleri bu şekildedir. Yukarıda sayılan faktörlere bağlı olarak matematik öğretmenleri ne kadar maaş alıyor sorusunun yanıtı değişebilecektir.

  Önerilen içerik: Sınıf Öğretmeni Maaşı

  1- İlköğretim Matematik Öğretmenliği Maaşları

  İlköğretim düzeyinde eğitim veren kurumlarda çalışan matematik öğretmenlerinin maaşları iyi seviyededir. Ancak genel olarak liseden bir farkı yoktur ve kişilerin tercihinde önemli bir faktör görevi görür.

  Matematik öğretmeni maaşı ilköğretim düzeyindeki kurumlar için aşağıdaki gibidir:

  • İlköğretim statüsündeki MEB’e bağlı kurumlarda görev alan matematik öğretmenleri ortalama olarak 35.000 TL ile 37.000 TL arasında maaş almaktadır.
  • Ayrıca ilköğretim eğitim kurumlarında görev alan matematik öğretmenlerinin maaşı ek tazminatlara göre de artabilecektir.

  2- Lise Matematik Öğretmeni Maaşı

  Matematik Öğretmenleri Ne Kadar Maaş Alıyor?
  Matematik Öğretmenleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

  Milli Eğitim Bakanlığı lise kurumlarında matematik öğretmenliği yapmak ise görev süresince diğer alternatif seçenektir. Lise matematik öğretmen maaşları, genel olarak ilkokul düzeyindeki öğretmenlerin maaşı ile farklı değildir. Güncel maaş bilgilerini inceleyelim…

  • Lise matematik öğretmeni maaşı ortalama olarak 35.500 TL – 38.000 TL arasında değişmektedir.

  3- Kadrolu Matematik Öğretmeni Maaşları

  Matematik öğretmenliği bölümü mezunları, KPSS’den yeterli puanı alarak kamu kurumlarına atamasını gerçekleştirebilir. Devlette öğretmen maaşları ise ortalama olarak branşlar arasında aynıdır. Ancak güncel olarak kadrolu matematik öğretmeni maaşlarının da incelenmesi gerekebilir.

  Kadrolu matematik öğretmeni maaşları 2024’te şu şekildedir:

  • Kadrolu olarak yeni atanan bir matematik öğretmeninin maaşı 35.000 TL civarındadır.
  • Bu maaşlar ilerleyen süreç içerisinde deneyim kazandıkça 40.000 TL düzeylerine kadar çıkabilmektedir.
  • Özellikle ek ders, görev tazminatı ve diğer yan haklarla birlikte matematik öğretmeni maaşı en yüksek tutar olan 40.000 TL’yi bulabiliyor.

  Matematik öğretmeni maaşı 2024 için zam oranları açıklanmadığından güncel haliyle paylaşılmıştır. Zamlar açıklandıkça içeriğimizin ilgili kısımları güncellenecektir.

  Öneri içerik: Orman Muhafaza Maaşları

  Ek Bilgi: Matematik Öğretmeni Nasıl Olunur?

  Matematik Öğretmenliği Maaşları
  Matematik Öğretmenliği Maaşları

  Matematik öğretmen maaşlarını inceledik. Kariyerine yön vermek isteyen üniversite tercih aşamasında olan öğrenciler, genel anlamda matematik öğretmeni olmanın yollarını araştırıyor. Ülkemizde matematik öğretmeni olabilmek için belirlenen koşullar kamu ve özel sektör için aynıdır. Ancak devlet eğitim kurumlarında çalışmak için ayrıca KPSS şartı aranmaktadır.

  Matematik öğretmeni nasıl olunur? Detaylı bilgilerle inceleyelim:

  • Matematik öğretmeni olmak için öncelikle üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren “Matematik Öğretmenliği” bölümlerinden mezun olmak gerekir. Ayrıca Matematik gibi alan bölümlerinden mezun olanlar da formasyon eğitimi alarak öğretmenlik yapabiliyorlar.
  • Diploma şartlarını sağladıktan sonra kamu kurumlarına atanmak için ilgili KPSS puan türünden yeteri kadar puan almanız gerekir. MEB her yıl belirli kontenjanlar dahilinde matematik öğretmeni alımı yapmaktadır.
  • Özel sektörde ise direkt olarak mezuniyet sonrasında işe başlayabiliyorsunuz. Özelde matematik öğretmeni maaşı her ne kadar düşük olsa da deneyim kazandıkça maaşların çok daha fazla artması söz konusu olabilir. Bu nedenle özel sektörde matematik öğretmenliği maaşları çok daha esnektir.
  • Hangi sektörde çalışıyor olursanız olun, matematik öğretmenliği çok kritik bir görev olduğundan dolayı görevlilerin sürekli olarak kendilerini geliştirmeleri önemlidir.

  Matematik öğretmeni maaşı 2024 bilgilerini sizlere sunduk. Konuyla ilgili olarak deneyimlerinizi paylaşmak için yorumlar sekmesini kullanabilirsiniz.

   En az 10 karakter gerekli

   Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.