DOLAR

32,8359

-0.22%
EURO

35,6565

-0.63%
ALTIN(gr)

2.540,80

0,25%
BİST 100

11089.53

0,25%
  İtfaiyeci Maaşı 2024: Yeni Başlayan, Kadrolu, Lise Mezunu…

  İtfaiyeci Maaşı 2024: Yeni Başlayan, Kadrolu, Lise Mezunu…

  ABONE OL
  2 Şubat 2024 01:54
  İtfaiyeci Maaşı 2024: Yeni Başlayan, Kadrolu, Lise Mezunu…
  0

  BEĞENDİM

  ABONE OL

  İtfaiyecilik, kariyerine yön verme aşamasında olan ya da farklı bir sektör deneyimlemek isteyen kişilerin gündeminde olan bir meslektir. Günümüzde devlette itfaiye eri maaşlarının çok iyi olması, kişileri bu mesleği araştırmaya itiyor. Peki, itfaiyeci maaşı 2024’te ne kadar oldu? Güncel bilgileri sizler için araştırdık ve tablolarımıza yansıttık!

  İtfaiyeci maaşları 2024 yılında memurlara yapılacak zam oranları doğrultusunda artırılacak… Henüz zam oranları belli olmadığından dolayı güncel maaşları sunduk. Kadrolu, yeni başlayan, üniversite ya da lise mezunu gibi tüm seçenekleri değerlendirdik. İtfaiye memuru maaşı ne kadar oldu? İşte yanıtı…

  NOT: İtfaiye eri maaşları 2024 yılı için belirlenen zam oranlarına göre güncellenmiştir. Tüm maaş bilgileri %49,25’lik oran dahilinde arttırıldı.

  İtfaiyeci Maaşları Ne Kadar Oldu?

  İtfaiyeci maaşı, görev yapan personelin kadro, kıdem, derece gibi farklı faktörlerine göre belirlenmektedir. Ayrıca görev yapılan yer, ek tazminat ve mesai ücretleri de maaşları artıran faktörler arasında gösteriliyor. 2024 yılına girdiğimiz bugünlerde zam oranları dâhilinde itfaiye eri maaşları merak edilse de zam miktarı henüz belirlenmedi!

  İtfaiye maaşları, alternatif pek çok meslek grubuyla kıyaslandığında oldukça iyi durumdadır. Görev yapan personellerin ağır şartlar altında çalışması, bu iyileştirmenin asıl nedeni olsa da birçok itfaiyeci, maaşların iyileştirilmesini bekliyor. Peki, itfaiyeci maaşları ne kadar? İşte yanıtı…

  Önerilen içerik: Ormancı Maaşları

  İtfaiyeci Maaşı 2024 – Güncel Bilgiler!

  İtfaiye Eri Maaşları
  İtfaiye Eri Maaşları

  İtfaiyecilik mesleği, 2 yıllık ilgili ön lisans bölümünden mezun olduktan sonra yapılabilmektedir. KPSS puan şartı olan kadro, ilgili puanı alan kişilerin devlet kurumlarına atanmasıyla birlikte personellerin çalışmasını sağlar. Buna göre itfaiyeci maaşları da eğitim durumu, medeni hal ve diğer birçok faktöre göre değişmektedir.

  İtfaiyeci maaşı 2024 yılında güncel olarak ortalama verilerle aşağıdaki gibidir:

  KadroMaaş
  Yeni Başlayan İtfaiye Eri Maaşı34.350 TL
  Lise Mezunu İtfaiye Eri Maaşları35.000 TL
  Kadrolu İtfaiyeci Maaşları34.350 TL – 37.500 TL
  İtfaiyeci Amir Maaşları (Önlisans)39.000 TL
  İtfaiye erleri ne kadar maaş alıyor?

  Deprem, sel, yangın gibi doğal afet ya da afet durumlarında zorlu şartlar altında görev itfaiyeci maaşları güncel olarak bu şekildedir. Yukarıdaki maaşlar, zam oranlarının yansıtılmadığı eski maaşları ifade etmektedir. Yeni yılda memurlara gelecek zam oranı dahilinde maaş bilgilerinde iyileştirmeler yapılacaktır.

  Şimdi itfaiyeci maaşı 2024 bilgilerini daha detaylı olarak inceleyelim…

  1- Yeni Başlayan İtfaiye Eri Maaşı

  KPSS’den yeterli puanı alıp kamu kurumlarına yeni atanan itfaiye memurları, maaş olarak en düşük seviyeden başlar. Ancak ortaokul mezunları için geçerli olan bu durum, lise ya da üniversite mezuniyeti ile değişecektir. Bu nedenle yeni başlayan itfaiye eri maaşları kişiye özel bazı faktörlere göre değişiklik göstermektedir.

  Yeni başlayan itfaiyeci maaşı ortalama olarak aşağıdaki gibidir:

  • Göreve 10/1 kadro derecesiyle yeni başlayan bir itfaiye eri ortalama olarak 34.350 TL maaş almaktadır.

  2- Lise Mezunu İtfaiye Eri Maaşları

  Lise mezuniyeti olan itfaiye erlerinin maaşı da benzer şekilde en düşük seviyeden başlar. Ancak ortaokul mezunlarına göre biraz daha yüksektir. Dünyada da saygın meslekler arasında gösterilen itfaiyecilik maaşı bakımından da oldukça cazip bir seçenektir.

  Lise mezunu itfaiyeci maaşı ortalama olarak şu şekildedir:

  • Göreve yeni başlayan ve lise mezuniyet derecesine sahip bir itfaiye memuru ortalama olarak 35.000 TL maaş almaktadır.

  3- Kadrolu İtfaiyeci Maaşları

  İtfaiyeci Maaşları
  İtfaiyeci Maaşları

  İtfaiyeci maaşları ne kadar oldu sorusunun temel yanıtı kadrolu personeller ile verilebilmektedir. Bu nedenle en düşük ve en yüksek itfaiyeci maaşı bilgileri dahilinde tüm senaryoları değerlendirelim.

  Kadrolu itfaiyeci maaşları en yüksek ve en düşük olacak şekilde aşağıdaki gibidir:

  • Göreve en düşük kademe ve dereceyle başlayan bir itfaiye eri maaşı ortalama olarak 34.350 TL’dir.
  • Üniversite mezuniyeti, deneyim süresi vb. faktörlerle kademe ve derece iyileştirmeleriyle birlikte en yüksek itfaiyeci maaşları ortalama olarak 37.500 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

  İtfaiyeci maaşlarını inceledik. Şimdi konuyla ilgili olarak mesleğe nasıl adım atabileceğinizi inceleyelim.

  Öneri içerik: Belediye Şoför Maaşı

  EK BİLGİ: İtfaiyeci Nasıl Olunur?

  İtfaiye Memuru Maaşları
  İtfaiye Memuru Maaşları

  İtfaiyeci maaşı 2024 bilgilerini zamlar dahilinde inceledik. Bu maaşlar sizin için idealse ve itfaiyeci olmak istiyorum diyorsanız sizler için mesleğe nasıl adım atabileceğinizi aktaralım. İtfaiyeci nasıl olunur? İşte detayları:

  • İlk olarak itfaiyeci olabilmek için 2 yıllık önlisans bölümü olan “İtfaiyecilik” programından mezun olunmalıdır. 4 yıllık Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü mezunları da itfaiyeci olabilmektedir. Ayrıca çeşitli şartları karşılamaları koşuluyla lise mezunları da itfaiye eri olabiliyor.
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak aranan şartlardan bir diğeridir.
  • Daha sonra KPSS sınavına girerek en az 70 puan almanız ve itfaiye eri alım ilanlarına başvurmanız gerekiyor. Alım için minimum puan 70 olarak belirlense de taban puanlar genelde 85’leri bulabiliyor.
  • Ayrıca erkek adaylar minimum 170 cm, kadın adaylar ise minimum 167 cm olmalıdır. Boy kilo oranı ise boyun son iki rakamından + – 10 kg kadar sapabilir. Aksi halde itfaiyeci olamazsınız.
  • Sağlık şartlarını da sağladıktan sonra alım ilanlarına başvuru yapabilir, uygun görülmeniz halinde itfaiyeci olarak göreve başlayabilirsiniz.

  İtfaiyeci maaşı için güncel bilgileri sizlere aktardık. Konu hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar aracılığıyla bizlere ulaştırabilirsiniz.

   En az 10 karakter gerekli

   Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.