DOLAR

32,8212

-0.24%
EURO

35,6614

-0.63%
ALTIN(gr)

2.540,20

0,22%
BİST 100

11089.53

0,22%
  Kuru Üzüm Fiyatları 2024: Manisa’da Kuru Üzüm Ne Kadar?

  Kuru Üzüm Fiyatları 2024: Manisa’da Kuru Üzüm Ne Kadar?

  ABONE OL
  6 Aralık 2023 13:40
  Kuru Üzüm Fiyatları 2024: Manisa’da Kuru Üzüm Ne Kadar?
  0

  BEĞENDİM

  ABONE OL

  Üzüm, özellikle Manisa ve İzmir illeri açısından çiftçilikle uğraşan kesim için oldukça önemli bir üründür. Kuru üzüm fiyatları ise bölge çiftçilerinin temel geçim kaynakları için sıkça takip ediliyor. Kuru üzüm fiyatı ne kadar? İzmir ve Manisa Ticaret Borsası verileriyle güncel bilgileri sunuyoruz.

  Alaşehir’de kuru üzüm, rekolte durumu, verimlilik ve iklim koşullarına göre fiyatı belirlenmektedir. Serbest piyasada alıcı ve satıcıların buluşmasıyla fiyatlar oluşurken kuru üzüm KG fiyat açısından önemli bir kurum daha bulunuyor: TARİŞ… Tariş kuru üzüm alım fiyatlarını da inceledik. Kuru üzüm fiyatı ne olacak? İşte yanıtı…

  Kuru Üzüm Fiyatı Ne Olacak? Tariş Alım Fiyatları!

  Kuru Üzüm Fiyat
  Kuru Üzüm Fiyat

  Kuru üzüm fiyatları 2024 yılında ne olacak şeklinde sıkça araştırma yapılıyor. Serbest piyasada fiyatlar ticaret borsası aracılığıyla belirlenirken önemli bir alıcı konumunda olan Tariş kuru üzüm alım fiyatları da merak ediliyor. Tariş, her yıl Eylül – Ekim döneminde 1 yıl boyunca geçerli olacak fiyatları açıklamaktadır.

  Geçtiğimiz günlerde açıklanan kuru üzüm fiyatları 2024 bilgilerine göre Tariş’in uygulayacağı tarife şu şekildedir:

  Üzüm Kalitesi: PuanFiyat
  755 TL
  7,557,50 TL
  860 TL
  8,562,50 TL
  965 TL
  9,567,50 TL
  1070 TL
  Bandırmasız Kuru Üzüm Fiyatı70 TL
  Tariş Kuru Üzüm Alım Fiyatları 2023 – 2024

  Kuru üzüm fiyatı ne olur sorusunun temel yanıtı bu şekildedir. Üzümün kalitesine bağlı olarak fiyatlar değişebilmektedir. Şimdi Manisa ve İzmir Ticaret Borsası verileriyle kuru üzüm fiyatını açıklayalım.

  Alaşehir Kuru Üzüm Fiyatları 2024: Ticaret Borsası…

  Alaşehir, Salihli, Turgutlu gibi Manisa’nın tüm ilçeleri ve İzmir bölgesinde kuru üzüm fiyatı oldukça önemlidir. Özellikle Manisa’nın üretimin büyük bir bölümünü karşılaması, yöre halkı açısından önemli bir geçim kaynağı olmasını sağlıyor.

  Alaşehir kuru üzüm fiyatları, temel olarak Manisa Ticaret Borsası aracılığıyla belirlenmektedir. Borsa içerisinde işlem gören tek üzüm çeşidi çekirdeksiz kuru üzümdür. Kuru üzüm fiyatı ticaret borsası bilgileri aşağıdaki gibidir:

  • Alaşehir ticaret borsasında kuru üzüm, 2023 Kasım ayında en düşük 57 TL, en yüksek 60 TL üzerinden işlem görmüştür.
  • Yıl boyunca 45 TL civarında işlem gören kuru üzüm, günümüzde ortalama bu fiyatlardan işlem görüyor.
  • Çekirdeksiz kuru üzüm fiyatlarının gelecek aylarda ekonomik gelişmelere ve verimliliğe bağlı olmak üzere değişmesi beklenmektedir.

  İlginizi çekebilir: Traktör Ön Ağırlık Fiyatı

  Kuru Üzüm KG Fiyatları

  Kuru Üzüm Fiyatı
  Kuru Üzüm Fiyatı

  Kuru üzüm fiyatları ne zaman açıklanacak sorusunu soran kişiler için kilogram fiyatları özetleyelim. Kuru üzüm üreticileri için büyük bir öneme sahip olan fiyatlar, satış noktaları arasında değişiklik göstermektedir.

  • Kuru üzümün satış fiyatı 70 TL – 150 TL arasında değişiklik göstermektedir.
  • Alıcılar arasında ise ortalama olarak 60 TL’den alıcı bulmaktadır.
  • Üretim maliyetleri, rekolte, üretim verimliliği, iklim koşulları ve ekonomik gelişmeler, kuru üzüm kilogram fiyatlarını etkileyen temel faktörlerdir.

  Kuru Üzümün Manisa Açısından Önemi Nedir?

  Manisa, sultani çekirdeksiz üzümü ile ünlü bir şehirdir. Kurutmalık üzüm üretiminde Türkiye 1.sidir. Ayrıca sofralık üzüm üretiminde de önemli bir paya sahiptir. TÜİK verileriyle Manisa, kurutmalık üzüm üretiminde %85’lik, sofralık üzüm üretiminde ise %20’lik paya sahiptir.

  Manisa’nın toplam tarım alanları içerisinde %16’lık kısımda üzüm üretimi gerçekleştirilmektedir. Bu anlamda şehrin toplam tarım gelirinin %32’lik kısmı üzümden sağlanmıştır. Bu nedenle şehrin en önemli tarımsal gelirini oluşturuyor. Bu anlamda kuru üzüm fiyatları da oldukça önemlidir.

  Yine TÜİK verilerine göre Manisa nüfusunda yer alan yaklaşık 50.000 aile, geçimini bağcılıktan sağlamaktadır. Manisa üzümü sadece Türkiye’de değil, aynı zamanda dünyaca ünlü bir popülariteye sahiptir. Manisa’da üzüm üretimi günümüzde olduğu kadar geçmişte de tarihi olarak aynı şekilde büyük bir öneme sahipti…

  Tüm bu verileri dikkate aldığımızda kuru üzüm fiyatlarının Manisa açısından yüksek öneme sahip olduğu sonucuna varabiliriz.

  Öneri içerik: Hattat Traktör Fiyat Listesi

  Kuru Üzüm Fiyatlarını Belirleyen Faktörler

  Kuru Üzüm Fiyat Listesi
  Kuru Üzüm Fiyat Listesi

  Kuru üzüm fiyatı, serbest piyasada ticaret borsası, özel sektörde ise Tariş başta olmak üzere özel şirketlere bağlı olarak belirlenmektedir. Serbest piyasada belirlenen fiyatlar, arz ve talebe göre şekillenmektedir. Bu anlamda rekolte ve üretim verimliliği, fiyatları temel belirleyici faktördür. Aynı zamanda iklim koşulları, talep ve lojistik maliyetleri de fiyatları etkilemektedir.

  Özel sektör alımlarında ise hammadde ve işçilik maliyetlerine bağlı olarak ülke ekonomisinde yaşanan gelişmeler de kuru üzüm fiyatları üzerinde etkilidir. Geçmiş verilere bakıldığında fiyatlar sürekli artış eğiliminde olsa da, geçimini bağcılık ile sağlayan kişiler açısından bu artışlar yetersiz bulunabilmektedir.

  Öneri içerik: Küçük Tüp Fiyatları

   En az 10 karakter gerekli

   Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.