DOLAR

32,5168

-0.08%
EURO

34,9706

0.36%
ALTIN(gr)

2.433,44

0,44%
BİST 100

9781.31

0,44%
  Tır Şoförü Maaşları 2024: Yurt Dışı – Türkiye Karşılaştırmalı

  Tır Şoförü Maaşları 2024: Yurt Dışı – Türkiye Karşılaştırmalı

  ABONE OL
  3 Ocak 2024 22:46
  Tır Şoförü Maaşları 2024: Yurt Dışı – Türkiye Karşılaştırmalı
  0

  BEĞENDİM

  ABONE OL

  Tır şoförlüğü, birçok kişinin yurt dışında çalışma fırsatı olarak gördüğü ve maaş olarak oldukça iyi seviyede olan bir meslektir. Ağır vasıta şoförü maaşları, genel olarak ortalamaların çok üzerindedir. Tır şoförü maaşları 2024 yılında gelen zamlardan sonra ne kadar oldu? Güncel bilgileri sizler için derliyoruz.

  Tırcı maaşı, deneyim süresi, çalışılan şirketin maaş politikası ve döviz kurlarına göre belirlenmektedir. Genellikle asgari ücret düzeyinin çok üzerinde olan tır şoförü maaşı bilgilerini en güncel haliyle inceliyoruz. İşte detaylar…

  Tır Şoförleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

  Tır şoförleri maaş olarak iyi seviyede bir ücret alırlar. Bununla birlikte tır şoförü olmak istiyorum diyenlerin asıl çıkış kaynağı da maaşlardır. Bu nedenle tır şoförü maaşları sürekli olarak araştırılıyor. Asgari ücrete gelen zam sonrasında özel sektör şirketlerinin ne kadar zam yapacağı merak konusu… Ama elbette şirketler, kendi politikaları doğrultusunda zam oranlarını belirlemektedir.

  Bu nedenle tır şoförü maaşı, kurumdan kuruma göre değişiklik göstermektedir. Güncel maaş bilgilerini sizler için derliyoruz fakat, kendi deneyim süreniz ve becerilerinize göre maaş miktarını ayrıca hesaplamanız önerilmektedir. Tırcıların maaşı ne kadar? Gelin inceleyelim…

  İlgili içerik: Belediye Kepçe Operatörü Maaşları

  Tır Şoförü Maaşları: Güncel Bilgiler…

  Tır Şoförü Maaşı
  Tır Şoförü Maaşı

  Tır şoförü maaşı, genellikle deneyim süresi başta olmak üzere bir dizi faktöre göre belirlenmektedir. Bununla birlikte kişiler, yurt dışı kaynaklı şirketlerde çalışarak döviz geliri elde edip Türk Lirası bazında daha fazla kazanç elde edebilmektedir. Ağır vasıta şoförlüğü döviz kazancı elde etmek için ideal mesleklerden sadece birisidir.

  Tır şoförü maaşları 2024 yılında güncel olarak aşağıdaki gibidir:

  KonumMaaş
  Türkiye Tırcı Maaşları35.000 TL
  Avrupa Tır Şoförü Maaşı4.250 €
  Uluslararası Tır Şoförü Maaşları5.000 $
  Ağır Vasıta Şoför Maaşları (Ortalama)30.000 TL
  Tır şoförleri ne kadar maaş alıyor?

  Tır şoförü maaşları güncel olarak bu şekildedir. Ancak gerek Avrupa, gerek uluslararası, gerekse de Türk şirketleri birlikte incelediğimizde maaşların deneyim süresine bağlı olarak değiştiğini görüyoruz. Tablodaki veriler maaş ortalamasını ifade etmektedir.

  Şimdi yurt dışı tır şoförü maaşları dahil olmak üzere tüm seçenekleri detaylı olarak inceleyelim.

  1- Türkiye Tırcı Maaşları

  Türkiye’de tır şoförlüğü, popüler mesleklerden birisidir. Eğitim, sertifika, ehliyet vb. tüm alternatifleri gerektiren tır şoförlüğü maaşları, Türkiye’de diğer meslekler ortalamasının oldukça üzerindedir. Ancak tır şoförlerinin çalışma şartları ağır olduğundan bu yüksek maaşların bile yetersiz olduğu düşünülebilir.

  Türkiye’de tır şoförü maaşları 2024 yılında ortalama olarak şu şekildedir:

  • Türkiye’de mesleğe yeni başlayan bir tır şoförü ortalama olarak 35.000 TL maaş almaktadır.

  2- Avrupa Tır Şoförü Maaşı

  Tırcı Maaşları
  Tırcı Maaşları

  Tır şoförleri maaşları Avrupa için de ortalamaların üzerindedir. Uluslararası lojistik firmalarında çalıştığınız takdirde hem yüksek hem de döviz bazında kazanç elde edebilirsiniz. Avrupa tır şoförü maaşı ise genel olarak Euro cinsinden ödenir.

  Avrupa’da tır şoförü maaşları ortalama olarak şu şekildedir:

  • Avrupa ülkelerinde tır şoförleri aylık olarak ortalama 4.250 € kazanmaktadır.

  Öneri içerik: Belediye Şoför Maaşları

  3- Uluslararası Tır Şoförü Maaşları 2024

  Tır şoförlüğü, aynı zamanda uluslararası ölçekte de yapılabilen bir meslektir. Genellikle ABD, İngiltere, Almanya vb. ülkelerde çok fazla bu yönde iş ilanı bulunmaktadır. Tır şoförü maaşı ise uluslararası çalışan lojistik firmalarında çok daha yüksektir.

  Uluslararası çalışan tır şoförü maaşları ortalama olarak şu şekildedir:

  • Tır şoförlüğünü daha kapsamlı bir şekilde tüm dünyayı kapsayan ülkelerde yaptığınızda ortalama olarak aylık 5.000 $ gelir elde edersiniz.

  4- Ağır Vasıta Şoför Maaşları

  Tır şoförlüğü başta olmak üzere pek çok aracın şoförlüğünü üstlenen personeller genel olarak ağır vasıta şoförü olarak tanımlanır. Ağır vasıta şoförlüğü, zorlu çalışma şartlarına sahip olan bir meslektir. Bu nedenle maaşlarının da genel anlamda çok iyi seviyede olduğunu söyleyebiliriz.

  Ağır vasıta şoför maaşları şu şekildedir:

  • Ağır vasıta şoförlüğüne yönelik bir işte çalıştığınız takdirde aylık ortalama 30.000 TL kazanabilirsiniz.

  Tır şoförü maaşları 2024 yılında bu şekildeydi… Şimdi nasıl tır şoförü olabileceğinizi kısaca açıklayalım.

  Öneri içerik: Zabıta Maaşları

  BONUS: Tır Şoförü Nasıl Olunur?

  Tır Şoförü Olmak
  Tır Şoförü Olmak

  Tır şoförü olmak için gerekli şartlar oldukça hassas ve geniş kapsamlı bir niteliğe sahiptir. Bu nedenle herkesin tır şoförü olamayacağı gibi bu mesleği herkesin yapamayacağı da çok açıktır. Peki, tır şoförü nasıl olunur? İşte yanıtı:

  • Tır şoförü olabilmek için öncelikle 22 yaşını tamamlamak gerekir.
  • Sonrasında C sınıfı ehliyet sınavlarına girerek başarılı olup bu ehliyete sahip olmanız gerekiyor.
  • Eğer daha büyük bir araç kullanmak istiyorsanız bunun için CE ehliyeti almanız gerekir.
  • Ek olarak SRC belgesi ve firmalar tarafından talep edilen bazı ek belge ve sertifikalara sahip olmalısınız.

  Tüm bu şartları sağladığınızda tır şoförü olarak şirketlere bağlı bir şekilde çalışabilirsiniz. Konu hakkındaki yorumlarınızı aşağıdaki yorumlar sekmesinden paylaşabilir, açıklamalara katkı sağlayabilirsiniz.

   En az 10 karakter gerekli

   Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.