DOLAR

32,8212

-0.24%
EURO

35,6614

-0.63%
ALTIN(gr)

2.540,20

0,22%
BİST 100

11089.53

0,22%
  Zabıta Maaşları Ne Kadar Oldu? 2024 Güncel Zabıta Maaşı

  Zabıta Maaşları Ne Kadar Oldu? 2024 Güncel Zabıta Maaşı

  ABONE OL
  3 Ocak 2024 15:42
  Zabıta Maaşları Ne Kadar Oldu? 2024 Güncel Zabıta Maaşı
  0

  BEĞENDİM

  ABONE OL

  Zabıta maaşları, günümüzde belediye bünyesinde görev yapan zabıtaların ve adaylarının en çok merak ettiği konulardan birisidir. Özellikle Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte zabıta maaşı 2024’te ne kadar oldu araştırması sıkça yapılıyor. Güncel rakamları inceledik…

  Zabıtaların maaşı genel olarak yeni başlayan, bekar,  evli, lise, lisans mezunu şeklinde farklı kategorilerde değerlendirilebilir. Çünkü bu kategorileri oluşturan her bir unsur, maaşları da etkilemektedir. Ek olarak zabıta nasıl olunur sorusunu sizler için yanıtladık! Zabıta amiri maaşı ve daha fazlası için okumaya devam edin…

  Zabıta Maaşına Ne Kadar Zam Geldi?

  Zabıta maaşları, ilgili unvan ile görev yapan personellerin devlet memuru olması nedeniyle 4C kapsamında değerlendirilmektedir. Bu nedenle memurlara yapılacak zam oranı direkt olarak zabıta maaşını da belirlemektedir. Aralık ayında açıklanan enflasyon ile birlikte %49,25 oranında zam alan memurlar, güncel maaşları merak ediyor.

  Biz de sizler için zabıta maaşları 2024’te ne kadar oldu sorusunu yanıtlıyoruz! Yeni başlayan bekar lise mezunu bir zabıta ne kadar maaş alır? Net bir şekilde öğreneceksiniz. O halde detayları incelemeye başlayalım…

  Zabıta Maaşları 2024: Yeni Başlayan, Kadrolu, Lise – Lisans..

  Zabıta Maaşı
  Zabıta Maaşı

  Zabıtaların maaşı kadro, kademe, derece ve görev yapılan yer – bölgeye kadar pek çok faktöre göre belirlenmektedir. Özellikle lise ve lisans mezunu zabıta maaşı için belirgin farklılıklar olsa da genel olarak maaşların farklılaşmasının asıl nedeni, kademe ve derece farklılıklarıdır. Bu nedenle aşağıdaki tabloda maaşları incelerken kademe ve derece bilgilerinize göre güncelleme yapmanız gerekebilir.

  Zabıta maaşları 2024’te gelen zamlar sonrasında aşağıdaki gibidir:

  KadroMaaş
  Bekar Zabıta Maaşı37.500 TL
  Kadrolu Zabıta Maaşı37.500 TL – 43.500 TL
  Lise Mezunu Zabıta Maaşı37.500 TL
  Lisans Mezunu Zabıta Maaşları39.000 TL
  Zabıta Amiri Maaşları43.500 TL
  Zabıtalar ne kadar maaş alıyor?

  Yeni başlayan zabıta maaşı için 37.500 TL bilgisini verebiliriz. Ancak mezuniyet durumu, görev yapılan bölge, ek tazminatlar gibi farklı faktörlere göre bu maaşlar değişiklik gösterebilecektir. Bu nedenle belediye zabıta maaşlarını kendi bilgilerinize göre hesaplamanız en doğru sonucu verecektir.

  Öneri içerik: İtfaiyeci Maaşları

  1- Bekar Zabıta Maaşı

  Zabıtalar, atamalarının yapılması halinde göreve başlama kademe ve derecelerine göre maaş alırlar. Örneğin bekar zabıta maaşı hakkında da bu durum geçerlidir.

  Aşağıda bekar ve 10/1 derecesinden göreve başlayan lise mezunu zabıta personel maaşlarını görebilirsiniz:

  • Göreve yeni başlayan bekar bir zabıta yaklaşık olarak 37.500 TL maaş almaktadır.

  2- Kadrolu Zabıta Maaşları

  Zabıta Memuru Maaşları
  Zabıta Memuru Maaşları

  Kadrolu zabıtalar ise genel olarak deneyim süresine bağlı bir şekilde değişen faktörlere göre farklı maaşlar almaktadır. Zabıta maaşları arasında kamu memuru olan kişiler, birçok mesleğe göre oldukça yüksek maaş alıyor. Peki, kadrolu zabıta maaşları ne kadar? İnceleyelim:

  • 10/1 derece zabıta maaşı ortalama olarak 37.500 TL’dir.
  • Deneyim kazandıkça 4/1 kademe derecesine yükselen zabıtalar ise yaklaşık olarak 43.500 TL maaş almaktadır.

  3- Lise Mezunu Zabıta Maaşı

  Lise mezunu zabıtalar, göreve başladıklarında 10/1 kademe ve dereceye sahiptir. Diğer faktörler göz ardı edildiğinde ortalama olarak 37.500 TL ile göreve başlamak söz konusudur. Ancak eş durumu, görev yapılan yer ve diğer tazminatları da eklediğimizde maaşlar 39.000 TL’leri bulabilecektir.

  4- Lisans Mezunu Zabıta Maaşları

  Son olarak lisans mezunu zabıta maaşı hakkında bilgi verelim. Lisans derecesine sahip zabıtaların göreve başlama kıdem ve derecesi 8/1’dir. Bu nedenle maaşları lise mezunlarına göre biraz daha yüksektir.

  Başlangıç aşamasında lisans mezunu zabıta maaşları ortalama olarak 39.000 TL civarındadır. Diğer faktörleri eklediğimizde 40.000 TL gibi maaşın söz konusu olabileceğini belirtmek gerekiyor.

  NOT: Buradaki veriler açıklanan memur zam oranlarına göre hesaplanmıştır. Görev yapan personellerin kendi kişisel durumlarına göre istihkak toplamı ve alacakları maaşlar değişiklik gösterebilecektir.

  Öneri içerik: Orman Muhafaza Maaşları

  BONUS: Zabıta Nasıl Olunur? Şartları..

  Zabıtalar Ne Kadar Kazanıyor?
  Zabıtalar Ne Kadar Kazanıyor?

  Zabıta olma şartları genel olarak mesleğe adım atmak isteyen kişiler tarafından sürekli araştırılıyor. Biz de sizler için zabıta nasıl olunur sorusunu yanıtladık. İşte zabıta olmak için gerekenler:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Kamu haklarından herhangi bir şekilde mahrum edilmemiş olmak,
  • Yüz kızartıcı suçlar dahil olmak üzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirtilen suçlardan herhangi birisini işlememiş olmak,
  • En az lise mezuniyet şartı,
  • Erkeklerde 175 cm, kadınlarda ise 165 cm boy şartı,
  • Boya göre dengeli kilo oranı,
  • İlanlara göre değişen 18-30 yaş arasında olma şartı,
  • İlanda yer alan KPSS puan şartını karşılıyor olmak.

  Nasıl zabıta olunur sorusunun yanıtı temel olarak bu şekilde. Maaşlar ve diğer bilgiler hakkındaki görüşleriniz için yorumlar bölümünü kullanabilir, düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

   En az 10 karakter gerekli

   Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.